Celiakie - informace o nemoci

8/12/2019

V tomto článku se Vám pokusím stručně a jednoduše popsat, v čem spočívá nemoc zvaná celiakie. Nejsem však lékař ani odborník a všechny informace mám z letáčků a brožurek o celiakii, které mi byly poskytnuty, z knih, z internetu a z vlastní zkušenosti. Ale pro základní představu to určitě postačí.

Co je vlastně celiakie?

Celiakie je celoživotní autoimunitní onemocnění, způsobené nesnášenlivostí lepku. Při celiakii dochází k zánětlivým změnám sliznice tenkého střeva - zmenšování a zániků klků. Povrch střeva se zmenšuje, tím se snižuje schopnost trávení a dochází ke špatnému vstřebávání živin, vitamínů a minerálů z potravy. Je to v podstatě nevyléčitelná nemoc, ale je možné její příznaky zmírnit či téměř odstranit. 

Jediným lékem na celiakii je celoživotní striktní dodržování bezlepkové diety. Sama o sobě není celiakie smrtelná, ale pokud se neléčí, může vyvolat jiné smrtelné onemocnění.

Co je lepek?

Lepek neboli gluten je komplex bílkovin, který je obsažen v našich nejběžnějších obilovinách (pšenice, ječmen, žito, oves).



Jak se celiakie projevuje a kdo je celiakií ohrožen?

Typickými příznaky celiakie jsou bolesti břicha, průjem, zácpa, nadýmání či úbytek hmotnosti. Dalšími příznaky může být chudokrevnost, nechutenství, únava, úzkosti a deprese, atopický ekzém a jiné kožní problémy, nepravidelná menstruace, neplodnost, sklon k potratům… Celiakie však nemusí mít žádné projevy. Jedná se o asymptomatickou (bezpříznakovou) formu, proto často může být těžce rozpoznatelná. 


Celiakie je geneticky podmíněné onemocnění, takže k jejímu propuknutí je potřeba tří podmínek - genetické dispozice, konzumace lepku a spouštěč. Spouštěč může být třeba stres, těhotenství, nástup puberty… První příznaky se objevují zpravidla – před 1. rokem života dítěte (bezprostředně po nasazení lepku), během dětství (7-9 let), po začátku puberty (15-17 let), po porodu, po čtyřicítce u žen, po padesátce u mužů… Celiakie se však může projevit kdykoliv během života.


Pokud se u Vás v rodině diagnostikuje například jednomu z dětí celiakie, na krevní testy by měli jít příbuzní 1. řádu - rodiče a sourozenci. V opačném případě, pokud Vám (jako rodiči) diagnostikují celiakii, měli by krevní testy podstoupit, kromě rodičů a sourozenců, i vaše děti.


Jak se celiakie diagnostikuje?

Diagnostika celiakie má dvě fáze. První fáze je provedení krevních testů na stanovení nadměrného množství protilátek a dále pak provedením střevní biopsie. Krevní testy provádí zpravidla praktický či dětský lékař. Je-li výsledek testu pozitivní, dostane pacient doporučení na gastroenterologii na vyšetření střevní biopsie. Konečná diagnóza se stanovuje na základě vyšetření vzorku střevní sliznice. O tomto vyšetření plánuji udělat kratší článek, ve kterém popíši vyšetření z vlastní zkušenosti. A když lékař stanoví diagnózu K 900 - celiakie, indikuje léčbu - bezlepkovou dietu. 
Zmíněná vyšetření je nutné provádět ještě před nasazením bezlepkové diety.

Při léčení celiakie je nutné nezapomínat na pravidelné kontroly. U dětí by měli probíhat jednou za rok, u dospělých je doporučeno nejdéle jednou za dva roky. Kontrolu může provést praktický lékař, endokrinolog nebo gastroenterolog. 


Více o bezlepkové dietě najdete v dalších článcích. Ještě jednou bych chtěla upozornit, že nejsem odborník ani lékař a informace na tomto blogu jsou pouze z knih, brožur, internetu a vlastních zkušeností.


Snad jste se ale dozvěděli to nejdůležitější. Pokud byste se chtěli na něco zeptat, pak neváhejte napsat komentář a já se pokusím Vám odpovědět.

You Might Also Like

0 komentářů

Kontaktní formulář

Název

E-mail *

Vzkaz *